Projekce - očekávání

24.09.2019

To je tedy téma.... Někdy si myslíme, že si neděláme svoje očekávání. Ale opak je pravdou, většinou ani netušíme, jak se očekáváním necháváme ovlivńovat.

Já osobně skrze očekávání, jejich poznávání, poté podle pocitů ze zklamání či naopak pocitů ze splnění očekávání, poznávám, jak je stále žiju.

Kdy jsem například naposledy byla zklamaná? Dnes ráno. Co se stalo? Byla jsem pár dní domluvená na dnešek s kamarádkou, že se potkáme, že mi předá přenádhernou věc, šperk, klenot, kyvadlo... a já se na něj opravdu těšila. A dnes ráno, těsně před odjezdem autobusu z Prahy, mi píše, že jí není dobře a že mi ho pošle poštou. Tyyy jo, už dlouho jsem nezažila zklamání, většinou se moc netěším na nic, spíš jsem opravdu jen zvědavá, jak třeba která situace dopadne, co se přihodí. Ale teď jsem se těšila. A měla i představy, jak s kyvadlem budu pracovat. No a najednou nic. Musela jsem to přijmout, protože mi nic jiného nezbývalo. I slzička mi vytekla z oka... vážně. No a pak se stalo, že jsme si psali po cestě autobusem a najednou se změnila situace, místo, a nakonec jsme se na setkání a předání domluvily, opravdu jsme se sešly a já dostala tuto cennost, tento poklad.

A to je jen jeden jediný příklad očekávání, dřív jsem ho zažívala hodně často, teď už minimálně. Drobné záležitosti si hned uvědomím, že to takto prostě být nemám a přijmu Stačí mi k tomu opravdu minutka a je to. Ale stejně.Stejně to znamená, že očekávám. Dnes jsem se s tím smířila asi až za 20 min, což je docela dlouho....

Jsou další oblasti "očekávání". Například očekávání toho, jak budu fungovat v zaměstnání, představy o vztahu, představy o mém životě vůbec - o stravování, pohybu.. lezou nám do hlavy naučené myšlenky, jak má co fungovat. Jak máme my sami fungovat.

Naproti tomu když jen vše nechám být, vše se děje krásně, pohodově. Když mně ujede vlak, pojede další, když přijdu pozdě, vím, že mám přijít pozdě, když někdo jiný přijde za mnou na schůzku pozdě, je to v pořádku. A vše je lehké, radostné.Ano mám už mnoho těchto krásných zkušensotí.

A očekávání ve vztahu je opravdu pecka. Pecka mezi očekáváními. Představa partnera. Představa nás samých ve vztahu. Představa vztahu muže a ženy... je opravdu těžké se od toho odpoutat. Ale jde to. Jde to pomalými krůčky, každodenními vztahy se všemi lidlmi, kamarády, kamarádkami, rodiči, sourozenci, vztahy v práci, postupně si procházíme situacemi a učíme se. Však na to máme celý život.. Tak vo co jako de????? :-)